|

Dokąd zmierza kosmiczny wędrowiec Oumuamua?

Od 2017 roku w naszym Układzie Słonecznym widoczne jest niesamowite ciało niebieskie o podłużnym kształcie. Dla naukowców to nietypowa kometa w kształcie cygara, ale dla wielu osób to statek kosmiczny z innej cywilizacji. Czym więc jest i dokąd podróżuje Qumuamua?

Nietypowy obiekt o podłużnym kształcie, pojawił się w obiektywach teleskopów w październiku 2017 roku, wywołując natychmiast lawinę teorii na temat jego pochodzenia. Wielkość i kształt tego ciała niebieskiego, a także jego specyficzna trajektoria lotu, sprawiły, że wiele osób zaczęło kojarzyć go ze statkami UFO. Jednak wczesne opinie naukowe sugerowały, że jest to odłamek planety, powstały w wyniku wielkiej katastrofy, który trafił do Układu Słonecznego i podróżuje przez niego siłą rozpędu. Większość naukowców sądziła również na początku, że jest to kometa, jednak później określiła ją jako planetoidę. W wyniku dalszych obserwacji i obliczeń, w 2018 roku uznano, że jest to jednak kometa. Stwierdzono, że wykazuje ona niegrawitacyjne przyspieszenie, co znowu wzbudziło zainteresowanie nią zwolenników teorii UFO. Badania jednak tego nie potwierdziły, natomiast wskazały, że to dziwne zjawisko może być spowodowane wyrzutami gazów i pyłów. Zdaniem naukowców właściwości fizyczne powierzchni tego obiektu przypominają te z jąder kometarnych, co potwierdza ich podejrzenia. Kometa została nazwana adekwatnie do swojego działania, czyli Wędrowiec, po hawajsku Qumuamua. Nie gasną jednak pogłoski o tym, że Wędrowiec to kosmiczny statek przybyszów z innej Galaktyki. Jeszcze w 2020 roku głosił je nobilitowany profesor astronomii z Harvardu, Avi Loeb. Jego zdaniem świadczy o tym niezwykły kształt, jasność i sposób poruszania się tego obiektu.

Qumuamua – fragment egzoplanety, który pomału znika?

Naukowiec z Arizona State University, astrofizyk zajmujący się badaniami Wędrowca, zwanego również Posłańcem, Steven Desch, uważa, że Qumuamua jest fragmentem egzoplanety, takiej jak Pluton, który od 15 lat nie jest już uważany za 9 planetę Układu Słonecznego, a za egzoplanetę innego układu, krążącą po jego obrzeżach. Według astrofizyka, Wędrowiec jest fragmentem plutoidy. Zdaniem Descha i jego współpracownika, obiekt nie zachowuje się do końca, jak kometa. Nie tworzy, przede wszystkim, charakterystycznego ogona. Według naukowców Posłaniec zbudowany jest z zamarzniętego azotu, dlatego emituje światło i ma specyficzny kształt, wynikający z ucieczki gazu w trakcie jego lotu. Qumuamua prawdopodobnie wleciał do Układu Słonecznego już w 1995 roku. Opuści go około 2040. W czasie swojego przelotu straci sporo ze swojej wielkości. Wlatując miał wymiary: 72 x 71 x 34 m, a w końcowym etapie podróży przez nasz Układ, prawdopodobnie będzie to 43x41x4,9 m, zgodnie z przeprowadzonymi przez naukowców obliczeniami. Dokąd podąża Wędrowiec? Na pewno opuści Układ Słoneczny, jednak nie wiadomo, dokąd zdoła dotrzeć, ponieważ według naukowców ilość zamarzniętego azotu, z którego jest zbudowany, zmniejsza w wyniku rozgrzania powierzchni tego obiektu w czasie lotu. Obserwując informacje o tej nietypowej komecie, warto także sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, korzystając z LVBET kod promocyjny Meczyki.

Qumuamua inaczej Wędrowiec lub Posłaniec, budzi zainteresowanie na całym świecie. Jego pochodzenie i budowa intrygują wielu naukowców, skłaniając do wysnuwania, nawet najbardziej nieprawdopodobnych teorii.