PRZETESTOWALIŚMY KOSMICZNY UKŁAD SCALONY NA ODDZIAŁYWANIE PROMIENIOWANIA KOSMICZNEGO

 

AGGA-4 podczas testów w Szwajcarii (fot. Astri Polska. )

W połowie lipca zrealizowaliśmy ostatni etap testów radiacyjnych zaawansowanego układu scalonego AGGA-4 – kluczowego podzespołu odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. Układ został poddany oddziaływaniu Protonów, a jego funkcjonowanie było monitorowane przez urządzenia i oprogramowanie zaprojektowane przez naszą firmę. Testy realizowane są na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.  

 

AGGA-4 to zaawansowany układ scalony przeznaczony do zastosowań kosmicznych, jako jeden z głównych elementów kosmicznych odbiorników nawigacji satelitarnej GNSS. Układ zrealizowany jest w technologii ASIC (Application Specific Integrated Circuit), czyli układu zaprojektowanego do pełnienia z góry określonych zadań, co czyni go niezwykle wydajnym. W niedalekiej przyszłości AGGA-4 będzie wykorzystywany w odbiornikach nawigacji satelitarnej instalowanych na m.in.: satelitach obserwacji Ziemi, nawigacyjnych, telekomunikacyjnych i rakietach nośnych.

 

Celem testów jest sprawdzenie funkcjonowania układu AGGA-4 w warunkach promieniowania kosmicznego. Podczas wszystkich etapów testów działanie AGGA-4 jest monitorowane przez urządzenia oraz oprogramowanie dostarczone przez Astri Polska. W miniony weekend, w trakcie drugiej fazy testów radiacyjnych (pod koniec lutego na belgijskim Université Catholique de Louvain odbył się pierwszy etap testów, podczas których AGGA-4 został poddany oddziaływaniu ciężkich jonów) przeprowadzonych w szwajcarskim instytucie badawczym Paul Scherrer Institute, układ został poddany oddziaływaniu Protonów.

 

– W trakcie prób radiacyjnych udało nam się zebrać dużo wartościowych informacji na temat funkcjonowania AGGA-4. Obecnie, konsorcjum, którego jesteśmy liderem przystępuje do analizy danych i przygotowania finalnego raportu z testów. Przekazanie dokumentu do ESA i jego akceptacja przez oficera technicznego formalnie zakończy projekt – powiedział Karol Brzostowski, Kierownik Działu Aplikacji i Usług Satelitarnych Astri Polska, Koordynator Projektu AGGA-4. – Warto podkreślić, że wyniki naszych badań oprócz przetestowania samego AGGA-4 dostarczą wiele ważnych informacji dla inżynierów projektujących podzespoły dla przemysłu kosmicznego – dodał.

 

 Astri Polska to jedyna polska firma posiadającą kompetencje w zakresie testowania odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. W br. firma planuje dostarczyć ESA aż 10 gotowych produktów. Jest to rekordowy rok pod tym względem, jednocześnie wyróżniający firmę w Polsce i w regionie. W chwili obecnej, Astri Polska prowadzi 20 projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych i satelitarnych  z dziedziny elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych, realizowanych w większości dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.