NOWE PROJEKTY Z OBSZARU NAWIGACJI SATELITARNEJ DLA EUROPEJSKIEJ AGENCJI KOSMICZNEJ

Astri Polska otrzymała zlecenie na realizację trzech nowych projektów związanych z rozwojem zaawansowanych technologii nawigacji satelitarnej. Firma przetestuje urządzenie GNSS oraz zaprojektuje środowiska testowe dla odbiorników GNSS i nawigacji hybrydowej. Odbiorcą projektów jest Europejska Agencja Kosmiczna. Łączna wartość kontraktów to około 3,2 mln PLN.

[br]

WPŁYW PROMIENIOWANIA KOSMICZNEGO NA ODBIORNIK GNSS

AGGA-4 to największy „kosmiczny” ASIC pełniący rolę odbiornika GNSS, odporny na działanie promieniowania kosmicznego, zdolny do przetwarzania sygnałów: GPS, Galileo, Glonas i Compas-Beidou. ASIC (Application Specific Integrated Circuit) to rodzaj zaawansowanych, elektronicznych, układów scalonych, zaprojektowanych do pełnienia z góry założonych funkcji. Zaletą ASIC jest możliwość zastąpienia nimi większych układów scalonych o „ogólnym przeznaczeniu”. ASIC są mniejsze, lżejsze, cechują się większa niezawodnością i funkcjonalnością oraz są bardziej energooszczędne.

[br]

Zadaniem Astri Polska będzie zbadanie charakterystyki radiacyjnej urządzenia podczas testów w warunkach promieniowania Jonów ciężkich oraz Protonów. Wyniki badań dostarczą kluczowych informacji dla inżynierów projektujących podzespoły dla systemów GNSS. Oprócz części badawczej, projekt zakłada otrzymanie odpowiedniej kwalifikacji dla odbiornika oraz jego komercjalizację. AGGA-4 zostanie zainstalowany m.in. na satelicie MetOp-SG.

[br]

Projekt AGGA-4 jest finansowany ze środków Europejskiej Agencji Kosmicznej.

[br]

ŚRODOWISKA TESTOWE DLA ROZWIĄZAŃ GNSS I NAWIGACJI HYBRYDOWEJ

TEcHNO (Test Environment for Hybrid NavigatiOn) – jest projektem związanym z rozwojem technologii nawigacji hybrydowej (GNSS + LTE). Jego celem jest zaprojektowanie platformy oprogramowania, która pozwoli na integrację aparatury wykorzystywanej przy testowaniu urządzeń wykorzystujących nawigację hybrydową. Oprogramowanie dostarczone przez konsorcjum, którego liderem jest Astri Polska oprócz sterowania urządzeniami w laboratorium umożliwi generowanie scenariuszy symulacyjnych. Testy oraz pierwsza implementacja systemu będzie w centrum badawczym ESTEC, należącym do ESA.

 [br]

FLIGhT (Flexible environment for GNSS Testing) – Celem projektu jest zaprojektowanie i stworzenie adaptacyjnego i elastycznego oprogramowania, które pozwoli na zintegrowanie różnego rodzaju aparatury w celu stworzenia kompleksowego środowiska testowego dla odbiorników GNSS (z nastawieniem na odbiorniki do zastosowań kosmicznych). Głównym założeniem projektu jest uniwersalność oprogramowania, która pozwoli na testowanie różnego rodzaju odbiorników.

[br]

 Projekty FliGhT i TEcHno  sfinansowane są ze środków Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach programu  Polish Industry Incentive Scheme.

[br]

Każdy odbiornik GNSS, zwłaszcza ten zaprojektowany do zastosowań kosmicznych, musi zostać kompleksowo przetestowany w zakresie dokładności, niezawodności i dostępności przed wykorzystaniem w prawdziwych warunkach. Rozwijana Softwarowa Platforma Testowa będzie uruchomiona i zaimplementowana w Europejskim Laboratorium Nawigacyjnym (ENL) w ESTEC ESA.

 

 

42_digital_logo_dark_blue_HI

Projekty są finansowane są ze środków Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Powyższy artykuł jest informacją Astri Polska i nie stanowi oficjalnego komunikatu Europejskiej Agencji Kosmicznej.