METOP-SG

MetOp  jest europejskim  projektem kosmicznym, który ma na celu umieszczenie na orbicie serii satelitów meteorologicznych. Ich zadanie polega na dostarczaniu danych pogodowych w celu monitorowania klimatu oraz zwiększeniu skuteczności w zakresie prognozowania pogody.

 


Program jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych. W chwili obecnej w użyciu są dwa z trzech docelowo planowanych satelitów MetOp pierwszej generacji.


Astri Polska uczestniczy w projekcie MetOp-SG, który ma na celu wysłanie na orbitę satelitów meteorologicznych drugiej generacji.


Rola Astri Polska w programie:  Astri Polska zaprojektuje i wyprodukuje trzy rodzaje wyposażenia do obsługi naziemnej (EGSE) dla programu MetOp-SG. Dwa z nich – Simulation Front End Rack i Simulated Electronical Flight Model Rack – pozwolą na sprawdzenie systemów elektronicznych satelitów przed wysłaniem na orbitę. Trzecie urządzenie (RF Suitcases), składające się z czterech osobnych urządzeń pozwoli przeprowadzić test i walidację stacji naziemnych odpowiedzialnych za komunikację z satelitami MetOp.


Znaczenie projektu: Pogoda decyduje o wielu aspektach naszego życia. Flota satelitów MetOp pozwoli nie tylko na jej dokładniejsze prognozowanie lecz również umożliwi także z jeszcze większą skutecznością przewidywać klęski żywiołowe, czy wspierać rolnictwo.


Status projektu: W maju 2017 Astri Polska przekazała  pierwsze EGSE dla projektu MetOp-SG – Simulation Fron End Rack. Informacja o tym wydarzeniu: ASTRI POLSKA DOSTARCZA ELEKTRONICZNY SYSTEM WSPARCIA NAZIEMNEGO DLA PROGRAMU SATELITÓW METEOROLOGICZNYCH „METOP-SG””


Czas trwania projektu (Astri Polska):  2015-2018


Projekt relizowany ze środków Europejskiej Agencji Kosmicznej

42_digital_logo_dark_blue_HIr2064_9_airbus_ds_3d_blue_rgb

Więcej informacji o projekcie: na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej
powrót do strony głównej


OBECNE PROJEKTY

PROJEKTY ZREALIZOWANE