MetOp-SG
(MetOp Second Generation Programme)

MetOp  jest europejskim  projektem kosmicznym, który ma na celu umieszczenie na orbicie serii satelitów meteorologicznych. Ich zadanie polega na dostarczaniu danych pogodowych w celu monitorowania klimatu oraz zwiększeniu skuteczności w zakresie prognozowania pogody.Program jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych. W chwili obecnej w użyciu są dwa z trzech docelowo planowanych satelitów MetOp pierwszej generacji.Astri Polska uczestniczy w projekcie MetOp-SG, który ma na celu wysłanie na orbitę satelitów meteorologicznych drugiej generacji.

Rola Astri Polska w programie: Astri Polska zaprojektuje i wyprodukuje trzy rodzaje wyposażenia do obsługi naziemnej (EGSE) dla programu MetOp-SG. Dwa z nich - Simulation Front End Rack i Simulated Electronical Flight Model Rack - pozwolą na sprawdzenie systemów elektronicznych satelitów przed wysłaniem na orbitę. Trzecie urządzenie (RF Suitcases), składające się z czterech osobnych urządzeń pozwoli przeprowadzić test i walidację stacji naziemnych odpowiedzialnych za komunikację z satelitami MetOp.

Znaczenie projektu: Pogoda decyduje o wielu aspektach naszego życia. Flota satelitów MetOp pozwoli nie tylko na jej dokładniejsze prognozowanie lecz również umożliwi także z jeszcze większą skutecznością przewidywać klęski żywiołowe, czy wspierać rolnictwo.

Czas realizacji projektu (Astri Polska):  2015-2019

 

Projekt relizowany ze środków Europejskiej Agencji Kosmicznej

42_digital_logo_dark_blue_HI