INCLUDING
(INnovative CLUster on raDIological and Nuclear emerGencies)
Celem projektu INCLUDING (INnovative CLUster on raDIological and Nuclear emerGencies) jest zwiększenie know-how oraz rozwój nowoczesnych rozwiązań szkoleniowych w dziedzinie zapobiegania i zwalczania zagrożeń radiologicznych i nuklearnych. Konsorcjum projektu składa się z 15 partnerów pochodzących z 10 krajów członkowskich Unii Europejskiej, którzy wniosą do projektu infrastrukturę szkoleniową, specjalistyczny sprzęt oraz ekspertów z organizacji medycznych, straży pożarnej, sektora rządowego i administracji samorządowej, organów ochrony porządku publicznego, instytutów badawczych oraz firm specjalizujących się w rozwoju nowoczesnych technologii. Główną ideą, która przyświeca realizacji projektu, jest by zamiast wyłącznego zrzeszenia partnerów stworzyć „federację”, która umożliwi sprawne dzielenie się wiedzą i doświadczeniami oraz zagwarantuje łatwy dostęp do infrastruktury szkoleniowej oraz specjalistycznego sprzętu wszystkich partnerów. Rozwiązania oraz metodologia opracowana podczas projektu będą prezentowane podczas wspólnych ćwiczeń i demonstracji organizowanych w różnych częściach Europy.
Główne cele projektu INCLUDING:
- Optymalizacja wykorzystania posiadanych zasobów i efektywne dzielenie się wiedzą poprzez koncepcję ogólnoeuropejskiej Federacji
- Opracowanie scentralizowanego narzędzia do zarządzania zasobami w ramach Federacji
- Stworzenie wspólnej platformy szkoleniowej dla potrzeb zwalczania zagrożeń radiologicznych i nuklearnych z uwzględnieniem integracji nowoczesnych technologii i metodologii szkoleniowych
- Wykorzystanie rezultatów i obiektów szkoleniowych opracowanych w ramach poprzednich projektów finansowanych przez Unię Europejską (RAWFIE, CAST, EDEN, CATO, TARGET, IDIRA)
- Organizacja wspólnych przedsięwzięć, takich jak: ćwiczenia terenowe i symulacyjne, testowanie urządzeń itp., w celu sprawdzenia funkcjonowania modelu „federacji”.
- Współpraca z innymi konsorcjami realizującymi projekty finansowane z funduszy Unijnych. Nawiązanie długoterminowej współpracy, powiększenie Federacji o nowych partnerów, współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Konsorcjum:
- Włoska Agencja Nowych Technologii, Energii i Zrównoważonego Rozwoju Ekonomicznego (Lider) - Włochy
- Astri Polska - Polska
- Instytut Systemów, Inżynierii Komputerowej, Technologii i Nauki (INESC TEC) - Portugalia
- Instytut Spraw Międzynarodowych (IAI) - Włochy
- Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca w Mediolanie (UCSC) - Włochy
- Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego (ISCC) - Austria
- Instytut Frauenhofera - Instytut Transportu i Infrastruktury (FHG IVI) - Niemcy
- Straż Graniczna / Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy (NSCOE) - Litwa
- Centrum Badań nad Energią Węgierskiej Akademii Nauk (MTA EK) - Węgry
- Uniwersytet Narodowy im. Kapodistriasa w Atenach (NKUA) - Grecja
- Tekever ASDS - Portugalia
- Ministerstwo Obrony Narodowej Grecji (HMOD) - Grecja
- Francuska Komisja Energii Alternatywnej i Atomowej - (CEA) - Francja
- St. Michel Stad City of Mikkeli SSAV FI
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych/Policja (PSP) - Portugalia
Czas realizacji: 2019-2024
Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020