Astri Polska przekazuje urządzenie testowe dla satelitów Eurostar Neo

Astri Polska ma przyjemność poinformować o dostarczeniu urządzenia elektronicznego wsparcia naziemnego dla europejskich satelitów telekomunikacyjnych nowej generacji „Eurostar Neo”. Docelowo, firma dostarczy 4 urządzenia dla tego programu. Łączna wartość kontraktu to ok. 5 mln PLN.

Urządzenie dostarczone przez Astri Polska pozwoli na przetestowanie podzespołów elektronicznych satelitów Eurostar Neo przed umieszczeniem na orbicie. Dla tego programu Astri Polska dostarczy dwa rodzaje urządzeń: Simulation Front End i Simulated Electrical Flight Model, po dwa egzemplarze z każdego typu. Pierwsze urządzenie dla tego programu (Simulation Front End) zostało dostarczone przez Astri Polska w marcu 2017 r. Urządzenie dostarczone w lutym br. to pierwszy Simulated Electrical Flight Model. Posłuży ono do symulacji interfejsów elektronicznych platformy satelitarnej, w szczególności komputera pokładowego i układu zarządzania zasilaniem.

– Segment walidacji naziemnej jest kluczowym elementem każdego programu kosmicznego, od którego w dużej mierze zależy powodzenie misji – powiedział Jacek Mandas, Prezes Zarządu Astri Polska. – Cieszymy się, że nasze urządzenia będą stanowić istotny wkład polskiego przemysłu kosmicznego w realizację głównych europejskich programów satelitarnych – podkreślił.

Projektowanie i dostarczanie urządzeń do testowania satelitów jest jednym z kluczowych obszarów działalności Astri Polska. Oprócz Eurostar Neo firma pracuje nad urządzeniami testowymi dla głównych europejskich misji satelitarnych takich jak MetOp-SG, JUICE czy Sentinel-5. Astri Polska specjalizuje się też w testowaniu odbiorników nawigacji satelitarnej (GNSS) przeznaczonych do zastosowania kosmicznego.

 

Eurostar Neo to program budowy platformy nowej generacji dla satelitów telekomunikacyjnych, realizowany w ramach programu „NeoSat” pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej i Francuskiego Ośrodka Badań Kosmicznych (CNES). Nowa platforma ma być o 30% tańsza w utrzymaniu w stosunku do obecnie używanych konstrukcji oraz oferować wiele większe możliwości w zakresie przenoszonego ładunku. Głównym wykonawcą projektu jest Airbus Defence and Space. Start pierwszego satelity przewidziany jest na 2019 rok.

 

Astri Polska jest pierwszą polską firmą działającą w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych, której 100% przychodu pochodzi z przemysłu kosmicznego. Dzięki zaangażowaniu w liczne projekty na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej, Astri Polska jest liderem na polskim rynku technologii kosmicznych. Firma specjalizuje się w dostarczani rozwiązań z zakresu elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych. Obecnie, w Astri Polska pracuje ok. 80 osób, głównie polskich inżynierów.

 

[br]

[br]