ASTRI POLSKA DOSTARCZA ELEKTRONICZNY SYSTEM WSPARCIA NAZIEMNEGO DLA PROGRAMU SATELITÓW METEOROLOGICZNYCH „METOP-SG”

Astri Polska ma przyjemność poinformować o dostarczeniu Elektronicznego Systemu Wsparcia Naziemnego (EGSE) dla satelitów MetOp-SG. Urządzenie zostało zaprojektowane i wyprodukowane przez zespół polskich inżynierów. Dla potrzeb programu MetOp-SG Astri Polska dostarczy dodatkowo dwa następne urządzenia.

[br]

Urządzenie EGSE (Electrical Ground Support Equipment) wyprodukowane przez Astri Polska pozwoli na przetestowanie systemów elektronicznych satelity przed umieszczeniem na orbicie. Aparatura została dostarczona pod koniec maja do Airbus Defence and Space na podstawie kontraktu z Europejską Agencją Kosmiczną.

[br]

– MetOp jest jednym z głównych europejskich programów kosmicznych. Dostarczenie EGSE to ważne osiągnięcie nie tylko dla naszej firmy lecz także istotny krok milowy dla obecności polskiego sektora kosmicznego w europejskich programach satelitarnych – powiedział Jacek Mandas, Prezes Astri Polska.

[br]

W ramach programu MetOp-SG Astri Polska dostarczy dodatkowo jeszcze jedno urządzenie EGSE oraz aparaturę do testowania i walidacji stacji naziemnych, odpowiedzialnych za komunikacjęz satelitami. Nie jest to jednak pierwsze osiągnięcie firmy w projektach na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej.  W marcu br. firma dostarczyła urządzenie EGSE dla programu NeoSat, którego ideą jest stworzenie wspólnej europejskiej platformy dla satelitów telekomunikacyjnych.

[br]

MetOp to europejski program satelitów meteorologicznych. Ich zadaniem jest dostarczanie danych pogodowych w celu monitorowania klimatu oraz zwiększenie skuteczności w zakresie prognozowania pogody. Program jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (Eumetsat). W chwili obecnej na orbicie znajdują się dwa satelity MetOp pierwszej generacji. Astri Polska uczestniczy w projekcie Metop-SG (second generation), który ma za zadanie wysłanie w przestrzeń kosmiczną satelitów MetOp drugiej generacji.

[br]

Metop3Wizualizacja satelitów MetOp-SG – źródło: www.esa.int, © ESAP. Carril

[br]

Metop2_V2                     EGSE dla programu MetOp podczas testów w AstriPolska

 [br]

03_logo_dark_blue

Projekt jest realizowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz finansowany z jej środków.  Artykuł został przygotowany przez Astri Polska i nie jest oficjalnym komunikatem Europejskie Agencji Kosmicznej (ESA)