ROZPOCZYNAMY MONTAŻ URZĄDZEŃ DO TESTÓW SATELITARNYCH STACJI NAZIEMNYCH METOP-SG

 

W Astri Polska powstają urządzenia do walidacji stacji naziemnych odpowiedzialnych za komunikację z satelitami meteorologicznymi MetOp-SG. Program nosi nazwę „MetOp-SG RF-SUITCASES” i jest realizowany przez firmę Astri Polska, która właśnie rozpoczęła montaż pierwszego urządzenia.

RF-Suitcases to 4 urządzenia, które pozwolą przetestować system łączności radiowej stacji naziemnych z satelitami meteorologicznymi MetOp-SG. Ich zadaniem będzie zasymulowanie działania konkretnych funkcjonalności satelitów w komunikacji z personelem naziemnym. Pierwszą z nich będzie funkcjonowanie komputera pokładowego, odpowiedzialnego za m.in.: kontrolę położenia satelity. Drugą funkcjonalnością, która będzie testowana to praca modułu pamięci, który odpowiada za zbieranie danych i ich transfer na Ziemię. Dzięki rozwiązaniom Astri Polska operatorzy satelitów będą mieli pewność, że będzie ona reagować na konkretne polecenia wysyłane z Ziemi zgodnie z oczekiwaniami oraz zapewni, że informacje zbierane przez satelitę zostaną poprawnie przesłane do stacji naziemnych. Dla programu MetOp-SG Astri Polska dostarczy łącznie aż 8 urządzeń. Posłużą one dla potrzeb testowania zarówno stacji naziemnych, jak i satelitów. Pierwsze dwa urządzenia dedykowane satelitom zostały już przez firmę przekazane.

 

Poszczególne urządzenia do testowania stacji naziemnych będą różniły się między sobą pod względem częstotliwości radiowych, którym będą dedykowane.

 

Spośród 4 urządzeń RF-Suitcases, które zostaną wyprodukowane przez nasza firmę, dwa będą odpowiedzialne za test pasma „S”, za pomocą którego prowadzona będzie kontrola satelity, natomiast dwa kolejne dedykowane będą pasmom „X” i „Ka”, za pośrednictwem, których dane zebrane przez satelitę będą transferowane na Ziemię – wyjaśnił Maciej Kaniecki, Oficer Techniczny projektu MetOP-SG RF Suitcases w Astri Polska.

 

Urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o pracy w temperaturze do -25 stopni Celsjusza, przez wzgląd na to, że niektóre stację będą zlokalizowane w rejonach arktycznych. Dodatkowo, wymogiem przy projektowaniu był mały rozmiar urządzeń, który umożliwi ich transport na pokładzie niedużych samolotów.

 

MetOp  jest europejskim  projektem kosmicznym, który ma na celu umieszczenie na orbicie serii satelitów meteorologicznych. Ich zadanie polega na dostarczaniu danych pogodowych w celu monitorowania klimatu oraz zwiększeniu skuteczności w zakresie prognozowania pogody. Program jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych. W chwili obecnej w użyciu są dwa z trzech docelowo planowanych satelitów MetOp pierwszej generacji. Astri Polska uczestniczy w projekcie MetOp-SG, który ma na celu wysłanie na orbitę satelitów meteorologicznych drugiej generacji.

 

Astri Polska to pierwsza polska firma, której 100% przychodu pochodzi z sektora kosmicznego. Jest też jedyną polską firmą, która posiada kompetencje w dziedzinie testowania odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. W br. firma planuje dostarczyć ESA aż 10 gotowych produktów. Jest to rekordowy rok pod tym względem, jednocześnie wyróżniający firmę w Polsce i w regionie. W chwili obecnej, Astri Polska prowadzi 20 projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych i satelitarnych  z dziedziny elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych, realizowanych w większości dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.